wtorek

Zasady bezpieczeństwa i higieny plaży


W licznych listach (za które również serdecznie dziękuje) pytacie mnie co, co robić gdy spacerując po plaży odnajdziecie żywego wielorybka wyrzuconego na brzeg? To przykre, że tak niezbędną wiedzą nie dzielą się z wami nauczyciele w szkołach, ale na szczęście mogę posłużyć pomocą.
Przede wszystkim;
1. ZAALARMUJ specjalistyczną pomoc (policje, straż przybrzeżną czy panów z helskiego fokarium którego mieszkańcy żywią się monetami).
2. UPEWNIJ SIĘ czy wielorybek może oddychać (sprawdź czy żaden faflun/ stara baba nie zatkały mu nozdrzy).
3. OSŁOŃ morskiego przyjaciela parasolkami przeciwsłonecznymi/ parawanem lub innym urządzeniem chroniącym przed piekącymi promieniami słońca.
4. POLEWAJ jego morskie ciałko wodą, starając się nie zalewać nozdrzy znajdujących się na górze głowy.
5. NIE STRASZ i nie denerwuj małego pechowca, wykonując gwałtowne ruchy, hałasując czy ciągnąc za płetwy.

I licz na to, że pomoc przyjdzie sprawnie i nasz wielorybek już wkrótce wróci do hasania w bezkresie oceanu :*

2 komentarze:

  1. w końcu ktoś napisał porządną notkę na ten temat! nigdzie nie mogłam znaleźć rzetelnych instrukcji co zrobić w takiej sytuacji, teraz jestem spokojna, że gdy zobaczę biednego wielorybka na brzegu - dam radę pomóc! :-) dzięki, Kasia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie. Mimo tego, że wieloryby w Bałtyku są raz na Ruski rok (w końcu każdemu zdarza się zagubić ;)), to jednak dobrze wiedzieć, jak się zachować. Zresztą, jak się wyjedzie na wakację, to nie wiadomo co się może zdarzyć.
    Fajnie się to czyta. Jest tak prosto, ale nie głupio.
    Pozdrowienia i oby jak najmniej wielorybów na brzegu! :)

    OdpowiedzUsuń